SINAVLARDA HIZLI OKUMA YARIŞI

Akşam Gazetesi - 25 Aralık 2006

ÖSS’de ve OKS’de saniyelerle yarışan adaylar için hızlı okumak ve doğru algılamak, bir adım önde olmak için en önemli kriterler arasında. 40-45 kelimeden oluşan ortalama bir ÖSS sorusu, normal hızda okuyan bir kişinin 15-20 saniyesini alırken, hızlı okuyan bir kişi aynı soruyu daha iyi anlayarak 5-7 saniyede okuyabiliyor. Böylece her soruda kazanılan 10 saniye adaylara ÖSS’de 30-40 dakika ekstra zaman kazandırıyor.


Üniversite ve Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavları’nda bilgi kadar zamanın da önemli olması nedeniyle hızlı okuma kursları da önem kazanmaya başladı. Bireysel hazırlığın yanı sıra pek çok dershane de hızlı okuma kurslarıyla anlaşarak öğrencilerine ders aldırıyor.

ALGE Eğitim Danışmanlık Sahibi Tuğrul Türkkan, zamandan tasarruf etmek isteyen yöneticiler kadar sınavlara hazırlanan öğrencilerin de hızlı okuma kurslarına ilgi gösterdiklerini söyledi. Öğrencileri uyguladıkları eğitimlerin başında ve sonunda geçmiş yıllarda çıkmış ÖSS sorularından oluşan test yaptıklarını belirten Türkan, “12 sorudan oluşan mini ÖSS testleri ile öğrencilerin gelişimi test ediliyor. Öğrenciler, 12 soruluk testleri çözme zamanlarını, ortalama 12 dakika 35 saniyeden, EHO sayesinde ortalama 7 dakika 10 saniyeye indirebiliyor” dedi. Test sorularının bilgi içerikli değil yorum ve analiz becerisi içeren sorulardan seçildiğini belirten Türkan eğitim öncesi ortalama 4,7 net yapan öğrencilerin eğitim sonunda netlerini 6,9’a çıkartabildiklerini aynı sonuçların OKS’ye hazırlanan öğrencilerde de ortaya çıktığını söyledi.

EGZERSİZLE İLERLİYOR

Araştırmalara göre, bir öğrenci okul hayatı boyunca öğrendiği bilgilerin ‘yüzde 85’ini okuyarak ediniyor. Üniversiteye hazırlık aşamasında da ortalama bir öğrenci, günde yaklaşık iki saatini okumaya ayırıyor. Tüm öğretim yılı boyunca 600 saati, yani 24 günü okumakla geçiyor. Hızlı okuma eğitim programı ise okuma ve anlama hızını 2-4 misline çıkartarak öğrencilere, üniversiteye hazırlıkta 360 saat, tam 15 gün fazladan vakit kazandırıyor. Hızlı okuma eğitiminde ilk olarak göz hızını artırma, göz bakış açısını geliştirme, bloklar halinde okuma çalışmaları yapılıyor. Bilgisayar programı yardımı ile gerçekleştirilen 15 saatlik eğitimde kelimeler ekranda hızla görünüp kayboluyor, öğrenci ilk başta bu flaşları anlamıyor ama egzersiz ilerledikçe göz kasları gelişiyor ve kelimeyi okumak mümkün hale geliyor.