HIZLI OKUMA YÖNTEMİYLE VERİMLİLİK ARTIYOR

Dünya Gazetesi -16 Aralık 2005

İşyerinde verimliliği artırmak için hızlı okumak gerekiyor. Türk Gelecek Araştırmaları Vakfı Onursal Başkanı Ord. Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan, Bilgi Çağı'nda iş hayatının en önemli sorunlarından ilkinin zaman olduğunu şirket yöneticileri ve işadamlarının her gün yüzlerce yazılı materyalle meşgul olduğunu belirtti. İşyerinde verimliliği artırmak için bir üst düzey yöneticinin okuyup değerlendirmesi için haftada ortalama 22 saatlik yazılı materyal okuması gerektiğine dikkati çeken Türkkan, işadamlarına, yöneticilere yönelik "Etkin hızlı okuma sistemi"ni geliştirdiklerini ve bu sistemin iş çevreleri için vazgeçilmez bir eğitim olduğunu söyledi.

Türkkan; Turkcell, Toyota, Yapı Kredi, Siemens, Metro, Levi's, Avea, Abbott gibi birçok özel firmaya ve yöneticilerine, CEO'lara, bakan, vali ve vali yardımcılarına bu yönde eğitim ve seminerler düzenlediklerini kaydetti. Abbott Genel Müdürü Cihangir Koşu, Levi's Genel Müdürü Sibel Üney, Metro Cash&Carry Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kalkandelen, hızlı okumanın iş yaşamında kolaylık sağladığını bildirdi.

Verimlilik için 1 milyon kelime okumak şart

Türkkan, geliştirilen bu sistemin işadamlarının, yöneticilerin, öğrencilerin okuma ve anlama hızlarında 2-4 kat misli artış meydana getirerek şirket veriminin yükselmesi ve zamn tasarrufu açısından büyük faydalar sağladığını söyledi. Bilgisayar destekli Etkin Hızlı Okuma Eğitimleri'nin profesyonellerin anlayarak okuma hızlarını yüzde 200-400 geliştirdiğini savunan Türkkan, günde 1-1,5 saat, yılda da toplam 45 gün ekstra zaman kazandırdığını dile getirdi. Türkkan,"Etkin Hızlı Okuma, 'artan bilgi ve azalan zaman' sorununa karşı en büyük çözüm. Şirket içindeki bilgi alışverişi hızlanarak, şirket etkinliği ve verimi yükseliyor" dedi. Üst düzey yöneticilerin gün içersinde okumaları gereken mail 100'ü geçiyor, her gün 10-15 dosya ve evrak okuyup değerlendirmeleri, gazete ve dergileri tarayıp gündemi takip etmeleri gerekiyor. U.S News'ın yaptığı bir araştırmaya göre, üst düzey bir yöneticinin haftada 22 saat okuması gerekiyor, ancak okumaya ayırabileceği sadece 7 saati oluyor.

Türkkan; Turkcell, Toyota, Yapı Kredi, Siemens, Metro, Levi's, Avea, Abbott gibi birçok özel firmaya ve yöneticilerine, CEO'lara, bakan, vali ve vali yardımcılarına bu yönde eğitim ve seminerler düzenlediklerini kaydetti. Bu eğitimler sonucunda ortalama bir üst düzey yöneticinin sadece iş gündemini takip edebilmesi için bir milyon kelime okuması gerektiğini dile getiren Türkkan, eğitimler sonucunda en yüksek seviyeye ulaşan kişinin Levi's İnsan Kaynakları Direktörü Banu Başol olduğunu ve 4 haftalık birebir çalışma neticesinde yüzde 92 anlamayla 868 kelime/dak. Olduğunu söyledi. Türkkan, Türkiye'nin üst düzey yöneticilerinden Turkcell Genel Müdürü Muzeffer Akpınar ve Turkcell Yönetim Takımı, Levi's Gnel Müdürü Sibel Üney, Abalıoğlu Holding Mütevelli Heyetei Başkanı İsmet Abalıoğlu, Abbott gibi isimlerin hızlı okuma becerilerine ne kadar ihtiyaç duydukları ve eğitimler sonrası ne büyük yararlar elde ettiklerine tanık olduk. Avea, Yapı Kredi, Toyota, Siemens, Pfizer gibi kuruluşlarla yaptığımız çalışmalarda da benzer durumlar ortaya çıktı dedi.