HIZLI OKUMA 45 GÜN KAZANDIRIYOR

Hürriyet -İnsan Kaynakları Gazetesi

Prof. Dr. Oğuz Türkkan ve Tuğrul Türkkan tarafından geliştirilen Etkin Hızlı Okuma Sistemi (EHO) 'vaktim yoktu, okuyamadım' derdine bir son veriyor. Okuma hızını artıran ve en yeni öğrenme metodları ile etkin okumayı sağlayan EHO'nun eğitimi 15 saat sürüyor. Sonunda, aynı materyal üç kat hızlı ve daha iyi anlayarak okunabiliyor.

Masanızda biriken dosyalar, yığılan evraklar, 'bir gün okurum' diye alıp el süremediğiniz kitaplar... Üç kat daha fazla vaktiniz olsaydı, her şey çok daha kolay olacaktı. Vaktinizi üçe katlamak değil ama okuma hızınızı üç katına çıkarmak mümkün.

Columbia Üniversitesi eski öğretim görevlisi Prof. Dr. Oğuz Türkkan ve oğlu Tuğrul Türkkan tarafından tamamen bilimsel metodlarla geliştirilen Etkin Hızlı Okuma Sistemi (EHO), özellikle öğrencilerin ve profesyonellerin yardımına koşuyor.

Yapılan araştırmalara göre bir profesyonel günde ortalama bir buçuk saatini dosya, evrak, rapor, kitap ve mail okumaya harcıyor. Yani ayda 45, yılda 540 saati bu tür işlerle geçiyor. EHO sayesinde aynı materyali günde 30 dakikada, yılda 180 saatte bitirmesi mümkün. Bu da ona yılda 45 iş günü 'fazladan' vakit kazandırıyor.

EHO yalnızca okuma hızını geliştirmekle kalmıyor. Aynı zamanda okunanları daha iyi anlamayı ve özümsemeyi sağlıyor.

Hızlı okuma eğitimi, ilk olarak II. Dünya Savaşı'nda pilotların algılama hızını artırmak amacıyla geliştirilmiş. Savaş sonrasında bunu gündelik hayata uygulama fikri ortaya atılmış. Böylece, 1960'larda ABD'de ilk hızlı okuma eğitimleri ortaya çıkmış.

Prof. Dr. Oğuz Türkkan, 1960'larda ABD'de bu eğitimi almış. Ardından, son yüzyılın en önemli psikologlarından Prof. Skinner ve Prof. Crowder ile birlikte 'Sorularla Programlı Öğrenim' metodunu geliştirmiş. Bu metodun kurucularından biri olarak ve ABD'deki eğitime katkılarıdan dolayı dünyadaki saygıdeğer insanların biyografilerini anlatan 'who's who' (kim, kimdir?) ansiklopedisinde yer almış.

Türkkan aynı zamanda hızlı okuma eğitimlerini Türkiye'ye getiren isim. 1970'lerde Türkiye'de hızlı okuma tekniğini tanıtmış. Üst düzey yöneticilere, öğretim üyelerine birçok seminer vermiş. Son olarak, 2000'de Tuğrul Türkkan ile birlikte çağdaş öğretim yöntemlerinin hızlı okuma tekniğine uyarlanmasıyla oluşturulan EHO'yu geliştirmiş.

EHO eğitiminde çeşitli bilgisayar programlarıyla gözün algılama hızı artırılıyor. İlk etapta iki üç kelimelik bir grup, saniyenin dörtte biri bir zamanda PC üzerinde gösterilip kaybediliyor. Kişilerin onu görmesi isteniyor.

Başlangıçta insanlar bu kelimeleri algılayamıyor. Yavaş yavaş, katılımcıların reaksiyon hızları artıyor. Ve daha önce göremediklerini görüyorlar. Tuğrul Türkkan gözlerin kaslardan oluştuğunu ve aynı bacak ve kol kasları gibi antremanla gelişebildiğini söylüyor. Hızlı okumanın mantığı da bunun üzerine kurulu.

HEM HIZLI HEM ETKİN

Hızlı okuma işin yalnızca bir kısmı. Diğer bir kısmı da etkin okuma. Eğitimin ismi de (Etkin Hızlı Okuma) buradan geliyor. Fotografik okuma gibi son 10 yılda çıkan çağdaş öğrenme teknikleri de hızlı okuma eğitimi ile birlikte veriliyor. Böylece anlama seviyesi yüzde 52'lerden yüzde 70'lere çıkıyor. Türkkan ''bu bir hızlı okuma kursunun ötesinde, komple bir öğrenme sistemi'' diyor.

EHO eğitimleri Alternatif Gelecek Araştırmaları Merkezi (ALGE) ve Türk Gelecek Araştırmaları Vakfı bünyesinde yürütülüyor. Standart eğitim iki buçukar saatlik altı seansta gerçekleşiyor. Eğitimler Şişli'deki eğitim salonunda, şirketlerin eğitim merkezinde ya da otellerde verilebiliyor.

Bilgi için: 0216 363 06 32

www.hizliokuma.com

* Algılamayı hızlandıran yeni öğrenme teknikleri ile bilgisayar destekli hızlı okuma eğitiminden meydana geliyor,
* Prof. Dr. Oğuz Türkkan ve Tuğrul Türkkan tarafından geliştirildi,
* Eğitim altı gün boyunca toplam 15 saat sürüyor,
* Anlama seviyesi yüzde 52'lerden yüzde 70'lere çıkıyor,
* Bir iş adamına yılda ortalama 45 iş günü fazladan zaman kazandırıyor.