HIZLI OKUMA İŞE YARIYOR!

Milliyet, Reha Oğuz Türkkan'la Röportaj

Hızlı okuma fikri pek çoğumuza, farklı amaçlar için de olsa çekici gelir. Ancak, bunu öğreten kuruluşlar yok denecek kadar az. TÜGAV, bunlardan biri. -İdil Engindeniz

Ord. Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan, Amerika'da yaptığı pek çok eğitim çalışmasından sonra şimdi de Türkiye'de hızlı okumayı öğretiyor. Sekiz kişilik gruplara verilen 12 saatlik seminerin ücreti şimdilik 50 (1998) milyon. Bu. teknikle şimdiki hızınızın sekiz katına bile çıkabilirsiniz. Ancak önemli olan egzersizlere evinizde de devam etmeniz.

. Hızlı okuma nedir, dakikada kaç kelime hızlıdır?

Yanlış okuma alışkanlıklarının düzeltilmesiyle gözün okuma hızı artar. Dakikada yaklaşık 200 - 250 kelime okuruz. Halbuki beyne üç kelime birden yollayabilsek hız da anlama da artar. Bunun açıklaması da şudur; göz okumaz, sadece fotoğraf gibi çeker, beyne yollar, beyin onu anlamlandırır. Kelimeler arasındaki zaman boşluklarını beyin farklı şeylerle doldurur. Örneğin, üç kelime bir arada giderse anlama daha hızlı ve berrak olur.

. Nasıl ortaya çıkmış hızlı okuma?

II. Dünya Savaşı sırasında, Londra bombalanırken gözcüler uçağın kuyruğuna bakıp alarm veriyorlar. Ama gözün algılaması yavaş olduğu için bu süre zarfında pek çok insan ölüyor. Gözün daha hızlı görebileceği fikri ortaya atılıyor. Ve takistoskop denilen, bizim de kullandığımız, bir aletle yapılan çalışmalar sonunda göz, üç kat daha hızlı görüyor. Amerikalılar bunu. okuma yazmaya uyguladılar. Kasların geliştiği gibi göz de geliştirilerek hızlı görmeye alışıyor, bu bir. İkincisi, göze daha geniş bakmayı öğretmek lazım. Eskiden sinema ekranı çok küçüktü, insanın ancak o kadarını görebileceği sanılırdı. Sonra, 'gözucu alanı' keşfedildi, baktığınız şeyin etrafını da görürsünüz. Bu da okumaya uygulandı. Geçen yıl, üyesi olduğum World Future Society'nin bir toplantısı vardı. Amerika'da. Hızlı okumayla ilgili yeni bir buluş vardı: PhotoReading, fotoğraf-vari okuyuş. Sol ve sağ beyin ayrımına dayanıyor. Sol beyin her şevi parçalara ayırır. Sağ beyin ise önce tümü görür ve sezişe dayanır. Sağ beyni devreye sokup solu bir süre dışarıda bırakmak için çeşitli yöntemler geliştirmişler. Ama tam bir anlama için sol beynin de devreye girmesi gerekir. Bizim tekniğimiz bu ikisini sağlıyor.

. Ne kadar zamandır veriyorsunuz bu seminerleri?

Abdi ipekçi benimle bir röportaj yapmıştı, ilk kez sanıyorum o yazıda adı geçti hızlı okumanın. Zamanın Milli Eğilim Bakanı, üst düzey yöneticilere bir seminer vermemi teklif etti. 1976-78 arası, Kültür, İçişleri Bakanlıkları ve çeşitli firmalara seminerler düzenledik. Basın Müzesi'nde de halka acık bir seminer verdik. 1987'den beri de TÜGAV'da devam ediyoruz.

. İnsanlar neden hızlı okumayı öğrenmek istiyorlar?

Amerika'da yaptığımız bir araştırmada katılımcıların çok şey okumak isteyip zaman bulamayan insanlar olduğunu gördük. Zorunluluktan öğrenenler de var tabii, avukatlar gibi örneğin.

. Üniversiteye hazırlanırken de işe yarıyor mu bu yöntem?

Mutlaka. Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre, üniversite birinci sınıfta ders dışında l milyon 750 bin kelime okumanız gerekiyor. Bu teknik, yaklaşık yüzde yetmiş zaman kazandırıyor. ÖSYM sınavlarında da 24 -26 dakika kazandırıyor. Bu da son derece önemli bir zaman.

. Hızlı okumayı daha da yaygınlaştırmaya çalışıyor musunuz?

En son Köksal Toptan'a anlattım projeyi, çok hoşuna gitti. Okumayı o kadar kötü öğretiyoruz ki, yanlış kaynamış kemik gibi. Sonra biz yeniden kırıp doğru kaynatmaya çalışıyoruz, ilkokuldan başlatın bu eğilimi dedim. O koymuş bunu müfredata ama öğretecek hoca yokmuş, dersler boş geçiyormuş. Bize müracaat edin, yardımcı olalım dedik. Ama bir gelişme yok henüz.

Seminerler hakkında daha ayrıntılı bilgi için

+90 (216) 550 59 05 numaralı telefonu arayabilirsiniz.