TAKTİK AL, EN HIZLI RAPORU SEN OKU

Milliyet -İnsan Kaynakları Gazetesi

Göz de kol ve bacak kasları gibi antremanla geliştirilip algılama hızı artırılabiliyor. Hızlı Okuma kursları özel programlarıyla 5 saatte okunabilecek bir metni 1,5 saatte okuyabilme becerisi kazandırıyor. Hızlı okumada algılama oranı sanıldığının aksine düşük değil, yüzde 80-100 düzeyinde.

Olay Rusya'da geçiyor

Hızlı Okuma öğrenen ve Tolstoy'un Savaş ve Barış adlı romanını okuyan Woody Allen'a sormuşlar. "Nasıl buldun romanı, neler anlatıyor?". Cevap "Hızlı okudum, bitirdim; olar Rusya'da geçiyor". Bu işin şakası. Okumada üç-dört kat hızlanmak mümkün. Hem de anlayarak.

Devrim Hüseyin Can bir yayınevinde yardımcı editör. İşi okumak, okuduğunu anlamak. O, bir kişinin dört saatte okuyabileceği metni bir saatte bitiriyor.

Üniversiteyken aldığı hızlı okuma eğitimi tez döneminde işini çok kolaylaştırmış. Bugün ise önüne yığınla dosya geliyor. Kolay bir metni normalden dört kat, zor bir metni iki-üç kat daha hızlı okuyor. Ve metnin tümünü de algılıyor. Yöntemi basit: 14 santimlik karakter alanının ortasına odaklanarak yukarıdan aşağıya doğru okuyor. Onun gibi hızlı okuyanlar da gazetede dar haber sütunlarını yukarıdan aşağıya doğru okuyor.

Beş saatte okunacak bir metni 1- 1,5 saatte okuyabilmeyi öğreten hızlı okuma kursları yalnız hızlı okumayı değil; okuduğunu yüzde 80-100 arasında anlamayı da sağlıyor. Hızlı okuma kurslarına en çok ÖSS'ye hazırlanan öğrenciler, bol doküman okumak zorunda kalan avukatlar, doktorlar, akademisyenler ya da anlaşma metinlerine bol bol imza atmak zorunda kalan üst düzey yöneticiler ilgi gösteriyor.

Kurs almayan ama okumasını hızlandırmak isteyenler için uzmanlar birkaç ipucu veriyor. Okumaya satır başından başlamak, sonuna doğru devam etmek, sık sık geriye dönüşler yapmak, satırdaki kelimeleri tek tek okumak, içten sesli okuma alışkanlıkları okuma hızını azaltıyor.

Göz de kas gibi eğitilebiliyor

Çeşitli bilgisayar programlarıyla gözün algılama hızı artırılıyor. İlk etapta 2-3 kelimelik bir grup saniyenin dörtte biri zamanda PC üzerinde gösterilip kaybediliyor. Katılımcıların yavaş yavaş reaksiyon hızları artırılıyor. ALGE'nin kurucusu Ord. Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan, göz kaslarının da bacak ve kol kasları gibi antremanla gelişebildiğini belirtiyor.

Eğitim Süresi: 15 saat 6 gün.
Ücret: 450 milyon TL+KDV.
Tel: 0216 355 75 56
www.hizliokuma.com