HIZLI OKUYUN ZAMAN KAZANIN

Sabah İş'te İnsan - 1 Mayıs 2005

Etkin Hızlı Okuma eğitimi, okuma ve anlama hızını artırıyor. Eğitim ile iş adamları yılda 32-33 iş günü, öğrenciler ise üniversite sınavında 32 dakika kazanıyor.

Okumak ve incelemek zorunda olduğumuz döküman sayısı her geçen gün artıyor. Bilgisayar üzerinden gelen mailler; dosyalar, raporlar ve masanızdaki evraklarla birleşince okunacak döküman sayısı da katlanıyor. İş dünyasındaki durum kısaca böyle.

  Bir de işin öğrenciler için boyutu var. Kuşkusuz onlar için de okuma ve anlama hızı çok öenmli. Önlerinde, hayatlarını etkileyecek ÖSS gibi çok önemli engeller var. Bu sanvda hep yakınılan konulardan biri zamanın yeterli gelmemesidir.

  Etkin Hızlı Okuma (EHO), hem iş dünyasına hemde öğrencilere, okuma ve anlama hızını iki- üç kat daha artırma fırsatı sunuyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkan teknik, 1950'li yıllarda ABD'de günlük hayatta kullanılmaya başlandı. Prof. Reha Oğuz Türkkan tarafından geliştirilen EHO tekniği de bunlardan biri. Alternatif Gelecekler Araştirmaları Merkezi'nden (ALGE) Tuğrul Türkkan, EHO tekniği sayesinde okuma hızının rahatlıkla iki üç kata kadar atabilidğini söylüyor.

  Teknik; fotografik okuma, ön okuma, çok hızlı okuma ve derin okuma olmak üzre 4 başlıktan oluşuyor. İlk aşamada metne üç boyutlu bir resim gibi bakma tekniği öğretiliyor. İkinci aşamada, ön okumaya geçiliyor. Burada okunacak metin hakkında ilk fikir elde etmek amaçlanıyor. Eğitimin üçüncü aşaması ise çok hızlı okuma. Bu bölümde de gözün metin üzerinde daha hızlı kaydırılması ve daha geniş kelime gruplarına bakması için gerekli egzersizler yapılıyor. Son aşama ise okuyucunun metni okumayı tamamladıktan sonra önemli noktaları tekrar gözden geçirmesinden oluşuyor.

  EHO kurslarına iş dünyasından önemli isimler katılıyor. Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar, Levi's Genel Müdürü Sibel Üney, Garanti Portföy Genel Müdürü Gür Çağdaş, Abalıoğlu Holding Mütevelli Heyeti Başkanı İsmet Abalıoğlu, Metro Genel Müdür Yardımcısı eski faal hakem Mustafa Kalkandelen bu isimlerden sadece bir kaçı. Ayrıca, Yapı Kredi Bankası, Siemens Business Services ve Toyota'nın da dahil olduğu birçok şirketin üst düzey yöneticileri de kurslara katılıyor.

  Bir iş adamının günde ortalama bir buçuk saatini dosya, evrak ve maillerini okumak için ayırdığını belirten Türkkan, "Eğitim alan kişi, bir buçuk saatte yaptığı işi, okuma hızını üç kat artırarak 30 dakikaya kadar düşürebiliyor. Gün içerisinde bir buçuk saatini okumak için bir çalışan da bu sayede yılda 32-33 iş günü kazanabiliyor." Diyor.

  Ayrıntılı bilgi için www.hizliokuma.com sitesini ziyaret edebilir yada (0216) 355 75 56 numaralı telefonu arayabilirsiniz.