HIZLI TRAMVAY DEVRİNDE HIZLI OKUMA FARZ OLDU

Sabah, 7 Aralık 2007

Milyonların canına mal olan İkinci Dünya Savaşı'nda, Britanyalı pilot ve gözcüler tarafından özel bir teknik geliştirilmiş. Bu teknik, askerlerin gördüklerini 'hızlı okuma'larını ve hayatta kalmalarını kolaylaştırmış. Aynı teknik, şimdilerde kariyerlerini parlatmak isteyenlerin verimliliklerini hızlandırmak üzere kullanılıyor. Bu tekniği bir anlamda tersyüz edip, verdiği Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurslarla binlere ulaştıran Türk kuruluşu ise, 'Alternatif Gelecekler Eğitim Danışmanlık' (ALGE). Adına EHO (Etkin Hızlı Okuma) denilen bu yöntemde, nasıl egzersiz sonucu bir atletin bacak kasları gelişiyor ve daha hızlı koşabiliyor ise, aynı mantıkla, insan gözünün algılama kapasitesinin de artabildiği ortaya çıkarılmış. Savaştan sonra, bu teknik önce ABD'de okumaya uyarlanmış. Resim yerine, kelimelerle yapılan takistoskop çalışmalarıyla, beynin kelimeleri hızlı bir şekilde algılaması, ve hızlı okuması sağlanmış.

ÜNLÜ ŞİRKETLER DERS ALDI

ALGE, şu ana kadar Sabancı Üniversitesi'nden Levi's'a, Turkcell'den Toyota, Akbank, Garanti Bankası ve Microsoft'a kadar uzanan birçok kurumun personeline de hizmet götürmüş. Şirketin kurucusu ve EHO sisteminin asıl yaratıcısı ise Ord. Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan. ALGE kurucu ortağı Tuğrul Türkkan da, babası Ord. Prof. Reha Oğuz Türkkan ile kurduğu bu yapıda, zamandan tasarruf etmeyi arzulayan birçok yöneticiye yardımcı olmuş. Öte yandan, ALGE'de OKS ve ÖSS gibi 'kader' sınavlarına hazırlanan binlerce gence yönelik çözümler sunuluyor. Bu anlamda, ALGE'nin bilgi ve kariyer savaşının, cepheden iş hayatına kayıp kaymadığını düşünmemek güç. Kısacası günümüzde hayatta kalabilmenin yolu, en kısa sürede en fazla bilgiye sahip olmaktan geçiyor.

HIZLI OKUMA NEDİR?

ALGE'nin iki ayrı kitapla okurlara aktardığı sistemin temelindeki hızlı okuma tekniğinin tarifi, şöyle özetleniyor: Okuma esnasında, göz metin üzerinde soldan sağa doğru kayıyor ve her kelime üzerinde duraklıyor. Bu duraklamalar esnasında, bir fotoğraf makinesi gibi, gördüğü kelimenin resmini çekip beyne gönderiyor; beyin de daha önceden öğrenmiş olduğu bu sembolleri deşifre edip, bir araya getiriyor ve fikre ulaşıyor. Hızlı okuma tekniği, çeşitli göz egzersizleri vasıtasıyla, göz algılama kapasitesini ve duraklama esnasında gözün okuma alanını geliştirme temeline dayanıyor. Eğitim neticesinde, okuma ve anlama hızları yüzde 200 ile 400 oranında yükseliyor. Kişi başına 450 YTL fiyatla sunulan, 6- 12 kişilik gruplar ve bilgisayar eşliğinde sunulan bu eğitim, toplam 15 saat sürüyor. 2.5'ar saatlik altı seans halinde uygulanan eğitim, genelde, haftada iki gün olarak üç haftada tamamlanıyor.

Bilgi için: www.hizliokuma.com