HIZLI YÖNETİCİLER HIZLI OKUYORLAR

Tercüman - 23 Ocak 2005

İngiliz pilotların düşman uçaklarını çabuk fark etmeleri için geliştirildi. Daha hızlı okuma ve algılama günümüzde ise zamana karşı yaarışan başarılı yöneticiler için can simidi oldu

İngilizler'in pilotlarının Alman uçaklarını daha çabuk fak etmesi için geliştirdiği algılama sistemi günün 24 saatinin kendilerine yetmediğinden yakınan patronların ve yöneticilerin kurtarıcısı oldu. Şirketlerin üst düzey yöneticileri günlük ortalama 3 saatlerini günlük gazeteleri ve raporları okumaya harcayıp diğer işlerine yeterince vakit ayıramayınca hızlı okuma arayışının içine girdiler. Herkese açık olan merkezlerde toplam 15 saatlik eğitimi tamamlayan herkes dakikada 150 ila 300 arasında değişen kelime okuma hızını 800, hatta bine kadar çıkartabiliyor. Hem de her okuduğunu anlayarak, özümseyerek.

Asla Unutulmuyor

 Yıllar önce gittiği Amerika'da NY Kolombiya Üniversitesi'nde öğretim görevlisi iken hızlı okumayı öğrenen Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan tarafından 1987'de Türkiye'ye getirilen sistem başlarda ilgi görmese de zamana karşı yarışır bir hale gelen iş yaşamı sonucu temel ihtiyaçlardan biri haline geldi. Prof. Dr. Türkkan'ın kurduğu Alternatif Gelecek Araştırmaları Merkezi'nin (ALGE) başına geçen oğlu Tuğrul Türkkan, bir kere öğrenilen hızlı okumanın, aynen yüzme ve bisiklet sürmede olduğu gibi, ömür boyu unutulmadığına dikkat çekti. İnsanların yazı okurken her kelimeden sonra durakladığını belirten Türkkan, bu sistem ile gözün yazıyı bir bütün olarak algıladığını söyledi. Hızlı okumada anlamanın  da son derece önemli olduğunu ifade eden Türkkan, "Eğitimin ardından anlama oranı % 80'i geçiyor. Daha sonra da bu oran artıyor." dedi.

ÖSS'de 34 Dakika Kazan

 Türk insanının dakikada ortalama 180 kelime okuduğunu belirten Türkkan, yapılan hesaplamalara göre eğitime katılan öğrencilerin okuma hızlarını artırarak ÖSS'de 34 dakika zaman kazandıklarına dikkat çekti. Hızlı okuma projesini yıllar önce Milli Eğitim Bakanlığı'na sunduklarını belirten Türkkan, ancak bu sene ders olarak lise müfredatına girdiğini fakat bu sefer de yetişmiş öğretmen bulunamadığını dile getirdi. Türkkan anne-babaların 7 yaşındaki çocuklarını bile hızlı okuma eğitimlerine gönderdiğini sözlerine ekledi.

Muzaffer Akpınar da katıldı

 Hızlı okuma eğitimlerine bireylerden çok, Türkiye'nin önemli kurumlarının üst düzey yöneticilerinin toplu halde katıldığını anlatan Tuğrul Türkkan, şimdiye kadar Yapı Kredi Bankası, Turkcell, Toyota ve Garanti Bankası gibi firmalara eğitim verdiklerini kaydetti. İş hayatında zamanın son derece önemli olduğunu hatırlatan Türkkan, Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar'ın da "Okumakla çok zaman kaybediyorum" şikayetiyle kendilerine geldiğini ifade etti. Türkkan, "Muzaffer Bey aldığı eğitim sonucu okuma hızını yaklaşık % 85 artırdı" diye konuştu.

Dakikada bin kelime okuyabilirsiniz

Hızlı okuma derslerini tamamladığınız zaman örneğin Ulu Önderr Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk milletinin kurtuluşunu anlattığı, 640 sayfa ve yaklaşık 190 bin kelimeden oluşan Nutuk adlı eserini dakikada bin kelime okuyarak 3 saat 10 dakikada bitirebilirsiniz. Fakat Tuğrul Türkkan yine de okurken ara vermenizi tavsiye ediyor