HIZLI OKUYOR, YOGA YAPIYOR

Vatan -Muzaffer Akpınar'la Röportaj

Turkcell'in Genel Müdürü Muzaffer Akpınar, bildik genel müdürlerden biraz farklı. Zaten Turkcell'in yönetim yapısı da klasik şirketlerle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir yapı. Burada disiplin var ama hiyerarşik piramit yok.

Sektör yeni teknoloji oldu mu, her şey biraz esnek olmalı. Buluşçu fikirler, buluşçu beyinler ancak böyle bir ortamda çıkabiliyor çünkü.

Muzaffer Akpınar'ın günü sabah 7'de başlıyor. Uyanıyor, dört gazeteyi işe gelmeden okuyor. Nasıl okuyor? Çok hızlı. Çaprazdan. Kursunu almış. Ben bugün tam formumdayım. Bir cevher yumurtlayayım hemen diyorum. "Yok öyle olmaz. Okursunuz ama anlamazsınız. Woody Allen'ın bir esprisi var ya tam öyle. 'Savaş ve Barış'ı okumuş çaprazdan. Sormuşlar Tolstoy ne anlatıyor diye. 'Rusya'da bir savaş' demiş." Deyip muzipçe gülümsüyorum. O da gülüyor ama pek muzipçe değil. Sabırla, "ilk bir iki gün öyle oldu ama 12'nci saatin sonunda hızlı okumayı başardım," diyor. Sonra da heceliyor: "Üstelik An-la-ya-rak!" Biraz gergin mi ne?
[Muzaffer Akpınar, kurumumuzun 'Etkin Hızlı Okuma Eğitimi almıştır.]

Tam ben böyle düşünürken "yoga yapıyorum," diyor. Buyur buradan yak! "Ayy siz de mi" diyorum! Küçümserce mi söyledim? "Yok, öyle demeyin" diyor. "İşe yarıyor. Ben felsefesinde filan değilim. Bütün gün o toplantı senin, bu toplantı benim dolaşınca, hem beyin hem vücut müthiş geriliyor. Yoga gerçekten çok rahatlatıcı bir yöntem. Ben vücut esnekliği ve kontrolü için yapıyorum." diye açıklama ihtiyacı hissediyor..